Žula (alebo granit, názov odvodený od latinského slova grannum - slov. zrno) je hlbinná vyvretá hornina s väčšinovým podielom minerálov ako sú živec, kremeň, biotit a iné, a patrí medzi najbežnejšie sa vyskytujúce vyvreté horniny na Zemi (Švédsko, Ukrajina, Kanada - Kanadské štíty, Fínsko, Nórsko, Švédsko, Portugalsko, Španielsko, Brazília, India, niektoré krajiny Južnej Afriky a iné). Tvorí podstatnú časť zemskej kôry a môže nadobúdať rôzne veľkosti a tvary. Väčšinou
Na Slovensku sa vyskytuje v v oblastiach Malej a Veľkej Fatry, Tatier, Čiernej hory, Tribeča či Veporských vrchov a ďalších iných.
Farba žuly je väčšinou svetlá (biela alebo sivá s nádychom ružovej alebo modrej). Ak obsahuje väčšie množstvo minerálov s tmavými farbami, môže mať žula tmavú farbu (tmavomodrú, tmavosivú, tmavozelenú a pod.). Z hľadiska štruktúry je žula hrubozrnná a nepravidelná, to znamená, že zrno je možné pozorovať voľným okom.
Vzhľadom k tomu, že je žula pevná, tvrdá a odolná voči zvetrávaniu, používa sa ako stavebný a dekoračný materiál. V stavebnom priemysle sa využíva ako obkladový materiál, materiál na dlažby, parapetné dosky či pracovné dosky kuchynských liniek. V súčasnej dobe začína byť obľúbená aj v hudobnom priemysle medzi DJ - mi, ktorí ju radi používajú ako podstavce pod reproduktory z dôvodu výrazného zníženia akustických rezonancií v porovnaní s inými doteraz používanými materiálmi.
V cintorínskej architektúre je žula najpoužívanješím a zároveň najlepším materiálom na výrobu náhrobných kameňov a doplnkov. Jej obrovskou výhodou je nenáročné ošetrovanie a údržba, čo ocenia predovšetkým ľudia, ktorí chcú ušetriť čas pred sviatkami, ale aj peniaze vynaložené na čistenie či brúsenie starých hrobov.
Na výber Vám ponúkame viacero farebných odtieňov žulového kameňa. Je len na Vás, ktorý si vyberiete. Upozorňujeme však, že farby jednotlivých materiálov sa odlišne zobrazujú na monitore a preto je vhodnejšie vidieť kameň "na vlastné oči".
Pre zobrazenie názvu kameňa podržte kurzor myši nad obrázkom